Pranie dywanów.
Czyszczenie wykładzin podłogowych, tapicerek tekstylnych i skórzanych.
Czyszczenie verticali (żaluzji pionowych).
Obszywanie dywanów i wykładzin.

Technologie

Pranie dywanów, czyszczenie wykładzin, czyszczenie verticali, obszywanie dywanów Szczecin

 

Pranie zasadnicze dywanu - na mokro lub z zastosowaniem innych metod

 

W  trakcie użytkowania w runie dywanu osadzają się zabrudzenia rozpuszczalne oraz nierozpuszczalne. Pierwsze z nich usuwa się detergentami, drugie, te które mocno przykleiły się do włókien lub wplatały w runo, trzeba pozbyć się w inny sposób np. wyczesać lub wytrzepać. Niebezpieczne dla dywanu są ziarenka piasku (krzemu), gdyż zaplątują się we włókna a mają one ostre krawędzie, i przy stąpaniu po nim nieustanie niszczą, ścierają te włókna, podobnie jak papier ścierny. Niestety nie można ich skutecznie usunąć domowym odkurzaczem albo przy użyciu ręcznej trzepaczki. Dobrego efekty można oczekiwać dopiero, przy użyciu odpowiednich maszyn. Następnie należy wyczesać z dywanu włosy, sierść itp. a na końcu oplamić. W zależności od rodzaju dywanu i stopnia jego zabrudzenia, dobiera się metodę prania np. na mokro, lub w inny sposób. Po praniu dywan jest szczotkowany, formowany i suszony a na życzenie klienta impregnowany.

W wyniku procesu prania zasadniczego na wskroś można najskuteczniej, za jednym razem, pozbyć się z dywanu bakterii, grzybów, roztoczy i innych alergenów oraz zabrudzeń i zapachów pozostawionych przez zwierzęta. Przy zastosowaniu innych metod, takiego efektu nie osiągniemy. Końcowa jakość prania zależy nie tylko od ilości zabiegów i jakości użytych środków ale także od sposobu suszenia. Dlatego odbywać się ono powinno w komorze cyrkulacyjnej, o stałej wilgotności i temperaturze. Spełnienie tego warunku gwarantuje, że dywany zachowają pierwotne kształty, wymiary i walory użytkowe. Przestrzegając technologii, uniknie się zjawiska polegającego na tym, że dywan po niewłaściwym praniu, szybciej niż normalnie ulega zabrudzeniu i przedwczesnemu zużyciu. To zjawisko występowało nagminnie jeszcze kilka lat temu i zdarza się nadal w pralniach źle wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Trzeba pamiętać, że dywan po praniu, który na pierwszy rzut oka wygląda na czysty, wcale taki nie musi być. Pralnie osiągają wysoką jakość usług, poza przestrzeganiem technologii, zazwyczaj mają też swoje wypróbowane sposoby, które trzymają w tajemnicy. Potrafią one przywrócić świetność nawet wiekowym i bardzo zabrudzonym dywanom.

Pranie dywanu jest trudniejsze od prania wykładziny, bo wykładzina jest przystosowana do powierzchniowego czyszczenia -prania. Zatem można z niej wypłukać cały nagromadzony brud, bez demontażu z podłogi, gdyż łatwo dociera się do jej osnowy, która na dodatek nie jest zbyt nasiąkliwa. Wykładzina poza tym ma tę cechę, że stosunkowo szybko wysycha. Dobrze też wytrzymuje mocne maszynowe szorowanie i silne środki do rozpuszczania brudu. Natomiast dywan z uwagi na inną konstrukcję ulega zabrudzeniu na wskroś tzn. również od spodu. Zatem, jeżeli pozwala na to struktura dywanu, również na wskroś powinien być prany. Poza tym suszenie z uwagi na jego grubość, gęstość oraz rodzaj osnowy jest trudniejsze.

Powinno unikać się odświeżania powierzchniowego dywanu w sposób, w jaki się to robi z wykładzinami i pozostawienie go do wyschnięcia na podłodze. Bo zanim on wyschnie, to rozwijają się w nim lawinowo, w sposób niedostrzegalny gołym okiem grzyby, bakterie i roztocza. Efekt końcowy odświeżenia dywanu w sposób, w jaki się to robi z wykładzinami, będzie zawsze połowiczny a próba dotarcia do brudu zgromadzonego głębiej w osnowie powoduje ryzyko jego przemoczenia.

 


(13kB)

Czyszczenie ekstrakcyjne

Proces czyszczenia (prania) dywanów, wykładzin, tapicerek metodą ekstrakcyjną.
Środek piorący zostaje pod ciśnieniem wprowadzany za pomocą dyszy w materiał prany (dywan, tapicerkę, wykładzinę). Strumień powoduje wypłukanie brudu, który przez końcówkę odsysającą przy dużym podciśnieniu, natychmiast zostaje usunięty z pranego materiału, do zbiornika z brudną cieczą.

(27kB)


Pranie to nie powoduje przemoczenia osnowy dywanu lub warstwy materiału pod tapicerką. Materiał ten zazwyczaj jest czysty i nie wymaga ingerencji z użyciem środków piorących, gdyż w niektórych przypadkach mogłoby to mu zaszkodzić.
(13kB)

Czyszczenie wykładzin przez:

 
szamponowanie - metoda ta pozwala na rozsądny kompromis pomiędzy siłą czyszczenia, a poziomem nawilżenia wykładzin, dodatkową zaletą tej metody jest intensywne szczotkowanie czyszczonych powierzchni powodujące podnoszenie włosa.
czyszczenie suchą pianą - udoskonalona metoda szamponowania, poprzez wytwarzanie piany czyszczącej w specjalnej wytwornicy (a nie na czyszczonej powierzchni), pozwala to dodatkowo obniżyć wilgotność przy podobnej intensywności czyszczenia.
czyszczenie padem, bonetowanie - to metoda polegająca na użyciu specjalnych urządzeń. Są to polerki lub szorowarki wyposażone o tzw. pad do bonetowania. Jest on wykonany z wełny, sztucznego jedwabiu lub polipropylenu i zamocowany do obracającej się tarczy. Jako jedna z profesjonalnych metod czyszczenia a zarazem bardzo prosta w użyciu, cieszy się ona dużą popularnością wśród profesjonalnych firm sprzątających.
Pady przed samym czyszczeniem są ponadto zanurzane w wodzie lub w odpowiednich środkach do bonetowania i dokładnie wyciskane. Dlatego też tego typu metoda odbywa się prawie na sucho i nie wymaga późniejszego suszenia wykładziny. Pewien stopień wilgoci padów zabezpiecza włókna wykładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi.
czyszczenie zanieczyszczeń przy pomocy absorberów (wiórki, proszek itp.) - niezastąpiona metoda przy powierzchniach szczególnie wrażliwych na wilgoć. Czyszczenie następuje przez mechaniczne wtarcie sproszkowanego absorbera nawilżonego środkiem czyszczącym i następnie odkurzenie powierzchni połączone ze szczotkowaniem.
(13kB)

Czyszczenie verticali (żaluzji pionowych)

Mocno zabrudzone verticale są odplamiane a następnie podaje się je specjalnej metodzie prania chemicznego.
Następnie są one impregnowane, w miarę potrzeby na nowo są sklejane.
Mniej zabrudzone verticale czyści się techniką ultradźwiękową.
(13kB)

Strony: